Dôchodkový systém na Slovensku sa skladá z troch základných pilierov. V tomto článku sa dozviete ako funguje druhý pilier a či sa oplatí.
Ako funguje druhý pilier?
Na to aby sme si mohli povedať ako funguje druhý pilier, pripomeniem fungovanie prvého pilieru. V prvom pilieri sú všetci. Ak pracujeme či podnikáme, odvádzame my alebo náš zamestnávateľ do sociálnej poisťovne určité percento z nášho príjmu. Pre živnostníkov je to 18%.
Ak 2. pilier nemáme, tieto peniaze sa okamžite prerozdelia medzi ostatných občanov Slovenska. Sem patria napríklad dôchodcovia, mamičky na materskej, ľudia na úrade práce a pod..
Ak máme 2. pilier 5% z nášho príjmu namiesto sociálnej poisťovne ide na náš účet do spoločnosti, ktorá spravuje účty druhého pilieru. Toto číslo sa každým rokom zvyšuje o 0,25%. Pri živnostníkoch to teda bude tak, že 13% pôjde do sociálnej poisťovne a 5% pôjde do druhého pilieru. Budúci rok sa toto číslo zmení na 12,75% a 5,25%. Takto sa to bude meniť každý rok až kým tieto čísla nedosiahnu 12% a 6%.
Aké má výhody?
Za normálnych okolností by sa peniaze z prvého piliera okamžite prerozdelili medzi ostatných ľudí. Nikde by sa vám neodkladali ani neinvestovali.
Druhý pilier má tú výhodu že peniaze sa odkladajú na vaše meno. Ak by sa vám niečo stalo a zomreli by ste, peniaze by niekto zdedil. Taktiež sa tieto odložené peniaze investujú podľa stratégie, ktorú si zvolíte. Na konci tak dostanete viac, než ste si odložili.
Čo stojí druhý pilier?
Najlepšie na tom všetkom je, že za to nemusíte nič platiť.
To tie spoločnosti to robia zadarmo? Nie 😊Berú si určitú časť z peňazí, ktoré tam prídu, ako poplatok a zvyšok sa investuje podľa zvolenej stratégie. Každá spoločnosť má rôzne poplatky.
Máte otázky?
Ak máte k tejto téme nejaké otázky, prípadne by ste si chceli 2. pilier založiť, kľudne mi napíšte.